Informace‎ > ‎

Druhy autonavigací

Přenosné (mobilní) navigace

Přenosné navigace se v ČR začaly prosazovat v širším měřítku v roce 2006, kdy došlo k výrazně lepšímu pokrytí mapami pro navigace. Došlo také k výraznému poklesu cen tohoto zboží a funkce dosáhly kvalit navigací pevných. Díky standardnímu příslušenství, dodávanému v balení zároveň s navigací, lze navigaci připevnit na přístrojovou desku nebo přední sklo auta díky držáku (s připevněním na sklo opatrně, nemuselo by se to líbit policii, ale obvykle je tolerováno). Navigace má jednak vlastní baterii, jednak může být nabíjena ze zásuvky autozapalovače. Navigátor tak můžete použít v libovolném autě, případně si ho s sebou vzít na túru, na kolo apod.

K ovládání přenosných navigací se většinou nepoužívají tlačítka, ale barevný dotykový displej. Přijímač GPS bývá vestavěný, ale bývá možné připojit i externí anténu. Novinkou je potom možnost připojení antény pro příjem dopravních informací RDS-TMC.

Na tyto navigace se specializuje náš internetový obchod s GPS navigacemi.


Pevné navigace

Pevné navigace bývají zabudované v přístrojové desce automobilu a jsou tedy nepřenosné. Většinou jsou dodány již od výrobce automobilu. Mívají velký displej a ovládají se tlačítky. Mapy bývají uloženy na CD nebo DVD. Některé automobily jsou vybaveny jednoduchou navigací na malém jednobarevném displeji.

Výhodou je propojení s ostatními systémy automobilu, díky čemuž dokáží navigovat třeba i v tunelu nebo garážích. Lépe si také poradí se systémem RDS-TMC. Nevýhodou bývá velmi vysoká cena ve výši desítek tisíc Kč.

Nejčastějšími zástupci pevné kategorie jsou navigace Blaupunkt v automobilech koncernu Volkswagen. Můžeme však najít i navigace VDO, Alpine a Clarion, popř. Becker.

Tyto pevné navigace neprodáváme, dodávají je automobilky.

Zde najdete další popis navigací a jejich funkcí.