Informace‎ > ‎

Jak správně vybrat GPS navigaci?

V dnešní době snad téměř každý výrobce elektroniky nabízí alespoň pár modelů přenosné navigace do automobilů a vyznat se v nich není zrovna snadné – každý z nich má nějaké výhody a nevýhody. Ceny klesly z desetisíců na nějaké 3000 Kč a může si je proto vybrat už téměř každý – který typ si tedy vybrat?!


Dát přednost výrobci specializovanému na autonavigace nebo se spolehnout na zavedenou značku výrobce elektroniky?


Pravděpodobně nejvíce Vás budou zajímat mapy. Česká republika je dostatečně zmapovaná od roku 2006, stějně tak už má mapové pokrytí i Slovensko. Výrobci navigací tak obvykle dávají svým navigacím do vínku buď mapy střední a východní Evropy, nebo celé Evropy. U nejdražších navigací i mapy USA a Kanady. ČR a SR budete mít pokryté kvalitně u každé navigace koupené u nás.


Kapesní počítač nebo mobil s navigací či jednoúčelové zařízení?


Pokud už vlastníte kapesní počítač (PDA, Palmtop), je možné si přikoupit navigační software, držák do auta a příp. GPS modul a můžete vyrazit. Limitem může být pouze menší displej, který může snížit srozumitelnost navádění.


Jednoúčelová navigace je vyrobena tak, aby byla co nejjednodušší a nejpohodlnější pro navigování kamkoli i pro člověka, který není zrovna technický typ.


V současnosti se začíná prosazovat trend přidávat „navigaci“ i do mobilních telefonů (iPhone, T-mobile G1 apod.). Navigace v mobilu však zatím nedospěla natolik, aby se byť jen přiblížila jednorázovým zařízením: spoléhá na určení polohy na mapě po stisku tlačítka, nemá hlasovou navigaci a pro jízdu v autě není příliš vhodná.


Turistická navigace nebo autonavigace?


Pokud rádi chodíte na túry do přírody, uvažujte o turistické navigaci, pokud ji plánujete používat spíše v autě, pořiďte si navigaci do auta. Vhodným řešením, které uspokojí obě skupiny jsou některé modely značky Garmin, obsahující oba typy map – turistické i silniční.


Jaké funkce by měla navigace mít?


Nevybírejte přístroj podle toho, jestli má prohlížeč fotografií, videa nebo fotoaparát – tyto funkce pravděpodobně nevyužijete. Nejdůležitější je rozsah map a dále přítomnost přijímače dopravních informací RDS-TMC, MP3 přehrávač využijete spíše pouze s funkcí FM vysílače (umožňuje poslouchat navigaci přes vaše autorádio).


Stačí interní paměť nebo raději slot pro paměťovou kartu?


Pokud zůstanete u mapového pokrytí, které jste si s přístrojem pořídili, bude vám stačit interní paměť nebo dodávaná paměťová karta. Pokud byste chtěli přejít z map východní Evropy i na Evropu západní, potom by vám interní paměť nemusela stačit a tento krok by byl znemožněn. V případě slotu na karty by však stačilo přikoupit větší kartu a mapy tak rozšířit.


Čeho se vyvarovat při nákupu?


Je třeba upozornit, že některé internetové obchody s podezřele nízkou cenou v porovnání s ostatními prodávají elektroniku, která nebyla určena pro český trh, příp. je obecně nejasného až nelegálního původu. Může pak nastat problém s nekompatibilitou nebo se záručními opravami značkového servisu, přestože prodejce tvrdí, že je vše v pořádku.


V našem internetovém obchodě naleznete výhradně zboží určené pro český trh z oficiální české distribuce každého z výrobců.