Určeno pro‎ > ‎

Turistické navigace – vlastnosti, Geocaching a outdoor

Čím se liší turistická navigace od té automobilové? Tím hlavním jsou mapové podklady, které musí být pro turistickou – nebo také outdoorovou - navigaci mnohem podrobnější a zahrnovat také cesty pro pěší nebo cyklisty, označení tras apod. Dalším rozdílem je výdrž baterie – zatímco v autě si můžete přístroj připojit do elektrické autozásuvky, v přírodě se musíte spolehnout na baterie a přístroj je tedy konstruován tak, aby odebíral co nejméně elektrické energie. Zároveň většinou funguje na tužkové baterie, které je možné snadno vyměnit a trávit tak v přírodě třeba i několik dnů. Třetím a neméně důležitým aspektem je potom zvýšená odolnost – v přírodě může přístroj snadno upadnout, zmoknout, nebo přežít v přeplněném batohu.

 

Navigace pro turistiku zpravidla (kvůli snížení spotřeby energie) nemívají dotykový displej (najdou se samozřejmě i výjimky) a displej nebývá podsvícený. Používá se však tzv. transreflexní displej, který je dobře čitelný i na slunci.

 

Proč turistické navigace vyrábí jen někdo?

Příprava map pro turistické navigace, ale také samotného přístroje je u outdoorových navigací mnohem obtížnější a i finančně náročnější. Z důvodu vysokých nároků na řízenou spotřebu elektrické energie, menší rozměry a odolnost je výroba podstatně náročnější a proto se dá bez nadsázky říci: turistické navigace = Garmin. Pro ČR totiž jiný výrobce outdoor navigace nevyrábí, zatímco značka Garmin se na ně specializuje a je v tom výjimečně úspěšná.

 

Mapové a nemapové navigace

Nejlevnější turistické navigace bývají nemapové, tedy s jednoduchým černobílým displejem, zobrazujícím pouze informace o správném směru, současné poloze a příp. další textové informace a grafické ikony. Výhodou je kromě ceny také malá velikost (menší než mobil), nízká spotřeba energie a nízká váha. Nevýhodou je chybějící mapa, která však není podmínkou pro navigování ani v terénu. Přístroje dokáží navést na konkrétní bod (příp. několik bodů po sobě), nedokáží však vyhledat optimální trasu. Díky možnosti připojení k PC jsou tyto navigace použitelné jak pro turistiku, tak gecaching nebo cyklistiku. Lepší nemapové navigace jsou vybaveny i elektronickým kompasem nebo barometrickým výškoměrem. Zástupci této kategorie jsou řady Garmin Geko nebo Garmin eTrex.

Mapové navigace mívají zpravidla barevný displej s co největším rozlišením, aby mohly zobrazit co největší výřez mapy. Mívají velkou paměť (nebo i slot pro paměťovou kartu) pro uložení map a bodů nebo tras. Trasy lze vždy připravit v PC a následně plány cest se zájmovými body pohodlně nahrát do přístroje. Nejznámějším zástupcem může být řada Garmin Oregon, který nahradil pověstnou starší řadu Colorado. Levnější alternativou jsou potom povedené turistické navigace Garmin Dakota.

Turistické navigace do auta?

Některé turistické navigace disponují silniční mapovou vrstvou a je možné je proto využit i pří jízdě automobilem. To však pouze za přijetí ústupků, jako jsou nevhodná orientace displeje, absence hlasových pokynů, nižší kvalita mapového navádění a dalších funkcí. Použití outdoorové navigace v automobilu, na motocyklu nebo na kole je tedy poměrně omezené a Garmin od jejich výroby proto ustupuje. Co s navigací, která vydrží jen 3 hodiny a nemá možnost výměny tužkových baterií?

 

Zajímavé funkce turistických navigací

Pro každého amatérského statistika je atraktivní možnost uložit si trasu z navigace a přenést si ji do počítače s možností jejího zobrazení na mapě velkého monitoru a kochat se statistikami kudy jste šli, jak rychle, výškovými profily apod.

Můžete si také trasu pohodlně naplánovat v PC a následně ji přenést do navigace a pak už se jen jednoduše nechat vést. Pokud má navíc navigaci Oregon nebo Dakota i váš kamarád, může vám poslat svoji vytvořenou mapu z jedné turistické navigace do druhé.

 

Jako stvořené jsou potom tyto navigace pro tzv. Geocaching, nebo-li hledání schovaných schránek s "poklady.